Kim jesteśmy?

Fundacja Edukacyjna Perspektywy - Fundacja non-profit działająca od 1998 r. w obszarze nauki, edukacji i wyrównywania szans. Jej głównym celem jest wspieranie rozwoju szkolnictwa wyższego. Działania Fundacji koncentrują się wokół budowania jakości akademickiej (rankingi szkół ponadgikmnazjalnych i wyższych), promocji polskich uczelni na granicą (program "Study in Poland") i wspierania szerszego udziału kobiet w edukacji inżynierskiej ("Dziewczyny na politechniki!"). Fundacja prowadzi także projekt "Lean in STEM".


Siemens Sp. z o.o. - Międzynarodowy koncern Siemens jest obecny w Polsce już od ponad 130 lat. Firma Siemens Sp. z o.o., utworzona w 1991 roku, jest głównym jego reprezentantem na polskim rynku. Firma dysponuje najszerszą na rynku ofertą produktów i usług macierzystego koncernu. Odpowiadając na kluczowe dla polskiej gospodarki kwestie modernizacji infrastruktury przemysłowej i komunalnej, jak również wymogi ochrony środowiska naturalnego, zmiany demograficzne i procesy urbanizacji, Siemens wprowadza na polski rynek najnowocześniejsze rozwiązania i produkty, które są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom wynikającym z tych uwarunkowań.

Firma Siemens jest nie tylko silnie obecna w gospodarce, równie ważne jest dla niej uczestnictwo w życiu społecznym. Od wielu lat angażuje się w liczne działania służące polskiemu społeczeństwu, szczególnie w takie, które wspierają polską naukę i kulturę.

Jesteśmy partnerem projektu Potencjał kobiet dla branży technologicznej ponieważ chcemy mieć swój udział w obalaniu barier hamujących dostęp kobiet do branży technologicznej. Nasz udział jako partnera w badaniu oraz wypracowanie wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy zestawu rekomendacji w obszarze polityki publicznej sektora biznesowego oraz organizacji pozarządowych pozwoli na wypracowanie rozwiązań wspierających kobiety w branży technologicznej. Mamy też nadzieję, że dzięki temu projektowi zachęcimy wiele młodych dziewczyn do studiowania na kierunkach ścisłych.


Przedsięwzięcie badawcze „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” jest rozszerzeniem pola działania akcji „Dziewczyny na politechniki” w stronę potrzeb studentek i absolwentek studiów technicznych i wyrazem zainteresowania ich sytuacją na rynku pracy. Partnerami w tym projekcie są Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Siemens.

Akcja społeczna „Dziewczyny na politechniki!” organizowana jest od 2008 przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Co roku bierze w niej udział około 20 uczelni – politechnik i uniwersytetów. Jej kulminacją jest Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn, podczas którego na wydziały techniczne i ścisłe przychodzą licealistki, aby dowiedzieć się, jak i po co studiować tego typu kierunki, a także poznać wybraną uczelnię, od jej „kobiecej” strony. M.in. dzięki akcji „Dziewczyny na politechniki!” od 2008 udział kobiet w ogólnej liczbie studentów uczelni technicznych wzrósł z 29% do 37% („Raport: Kobiety na politechnikach 2014”). Najbliższy Dzień Otwarty planowany jest na 23 kwietnia 2015.

Film akcji „Dziewczyny na politechniki”

Kalendarium

2016

31 maja 2016

Okrągły Stół dla STEM

23 marca

Drugie spotkanie z cyklu Śniadania z Potencjałem (FIRMY TECHNOLOGICZNE)

27 stycznia

Pierwsze spotkanie z cyklu Śniadania z Potencjałem (OPINIA PUBLICZNA)

2015

11-12 września

VII Kongres Kobiet - Wielka Promocja Raportu "Potencjał kobiet dla branży technologicznej"

7 września 2015

Premiera Raportu "Potencjał kobiet dla branży technologicznej" w Kancelarii Premier RP

27 lipca 2015

Posiedzenie Rady ds. Rekomendacji
Wypracowanie Zestawu Rekomendacji do Raportu

marzec 2015

badanie FIRM TECHNOLOGICZNYCH, badanie STUDENTEK UCZELNI TECHNICZNYCH

luty 2015

badanie FIRM TECHNOLOGICZNYCH, badanie STUDENTEK UCZELNI TECHNICZNYCH

więcej